31 Mayıs 2008 Cumartesi

cumhuriyet


Şimdiye kadar hiç oy kullanmadım ben. Seçmen sandığına kayıt bile olmadım. İleride faiziyle para cezası ödemek, seçenekleri değerlendirdiğimde oy kullanmaktan daha cazip geldi hep.

O kadar çok insan var ki aslında benim gibi mevcut hiçbir partiyi seçmek istemeyen. Ama oy vermeyerek gösterilmek istenen tepkinin, cahillik ya da duyarsızlık olarak yorumlan(dırıl)ması, kötüler arasından en iyiyi seçmek zorunda olduklarını hissetmelerine sebep oluyor.

Oysa bu tepki, bizleri bir şeylerin çözümüne götürecek, sürekli içine devrilip durduğumuz durumdan çıkarıp, gerçek anlamda cumhuriyete(!) evriltecek tek itici güç..

Ne yapabilriz diye çok düşünmüştüm. En çok aklıma yatan Tepki Partisi diye bir parti kurmak olmuştu. Öyle ki, aldığı oylar mevcut durumdan memnun olmayanların sayısını gösterecek ve bu parti meclise girmeyecekti. Mecliste diğer partiler için girilebilecek yer sayısı da bu partiye verilen oy ile değiştiği için; belirli bir oy eşiği geçildikten sonra partiler kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaktı.

Çok dolambaçlı bir yol bulmuşum. Geçenlerde bir arkadaş en kestirme ve en düzgün yolu gösterdi: Oy pusulasına 'hiçbiri' seçeneği eklense ya??

'Halkın iradesi' bu seçenek olmadan gerçekten olabilir mi? Bu seçeneğin sunulmaması, halkın başkalarının iradesini kendi iradesi olarak kabul etmek zorunda bırakılması ve cumhuriyetin sözdeleştirilmesi demek değil mi? Peki 'Cumhuriyetin Bekçileri'nin aklına hiç mi gelmez bu?

Hiç yorum yok:

iZ-LeYiCiLeR

e-PoSTa iLe İZ-Le