17 Temmuz 2014 Perşembe

Şeytan'ın avukatı, Ateist'in dostu


Nihat Hatipoğlu şu konuşmasında kısaca demek istiyor ki: "Ateistim diyene inanmayın, reddetin, ya cahildir, ya kendini kandırıyordur. Yok, öyle değilse de uzak durun ondan, eşinizse boşayın. Şeytan bile öylesinden daha temizdir zira."

Fıkıh hükmü Hatipoğlu'nca mitolojiye bağlandığı için ben de Şeytan'ın avukatlığını mitolojik bir çerçevede yapayım: Meleklerin işaret ettiği, yeryüzünde fesat çıkaran ve kan döken insanlar, genellikle ateistler değil, teistler oldu bildiğimiz kadarıyla. Yeryüzünde bir halife olarak insanın yaratılmasına itirazları sırasında, meleklerin bilmediği şeylerden birisi de insanların ateist olabileceği (ve bu yüzden fesat çıkarmayıp, kan dökmeyebileceği) miydi acaba? Ya da meleklerle beraber Adem'e secde etmediği vakit, İblis'i isyana sevk eden şey, teizm ile kötülük arasında gördüğü bağa onlar gibi sabredemeyişi olmuş olabilir mi?

Doğrusunu muhakkak sadece Allah bilir. Benim bildiğim tek şey, tanıdığım-bildiğim ateistlerin hiç de kötü/kirli insanlar olmadıkları. Allah tüm teistlere onlarınki kadar zulme karşı isyan, zalime karşı nefret, mazluma karşı muhabbet nasip eylesin.

2 yorum:

Belki olur dedi ki...

Güzel tespit, âmin.

Belki olur dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.

iZ-LeYiCiLeR

e-PoSTa iLe İZ-Le